Results 1 to 6 of 6
    Newbie

Default Początkujący prosi o instrukcje

Witam!

Pierwszy raz mam do czynienia z untangle - w związku z tym szukam dobrej duszy, która pomogłaby mi łopatologicznie skonfigurować serwer.

Doszedłem do etapu zainstalowania untangle 7.2, skonfigurowałem również połączenie sieciowe tak, że serwer ma aktualnie dostęp do sieci.

Cóż mam uczynić w następnym kroku, żeby pozostałe komputery w sieci przechodziły najpierw przez ten serwer, a dopiero później dostawały się do internetu?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Newbie

W zależność jak wygląda twoja sieć i jak chcesz żeby działała:
    generalnie jest tak
    [modem]<----->[untangle]<------>[switch]....[computers]
    Jeżeli chcesz aby komputery otrzymywały adresy IP z untangla to zacznij od konfiguracji DHCP
    Później zainstaluj kilka modułów których będziesz potrzebował i w zasadzie to tyle reszta dzieje się sama

Newbie

A jeśli u mnie konfiguracja jest taka:
    modem---switch---komputery + untangle
    ???

Takie rozwiązanie jest wykluczone? Czy może można tak skonfigurować ustawienia sieci, że łapie dnsa przez untangle który jest w środku sieci...?

Newbie

Znajdę kogoś chętnego do pomocy?

Newbie

Może tak być. Ale nie masz wtedy nigdy pewności że to co wychodzi lub wchodzi do sieci nie pomija untangla.

Untanglit

witaj,
    do zabaw z tzw. trybem transparentnym (czyli ten który opisujesz) z tego co testowałem nadaje się wersja pod windows (ale jest tu ograniczenie wydajnościowe do sieci około 10 komputerów), jeżeli chodzi o inne możliwości to rozwiązanie linuxowe-live-cd i praca jako router lub w trybie bridge.
    W twoim przypadku najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązanie to konfiguracja UT tak jak podaje darthsidious. Konfiguracja UT i pierwsze zabawy mogą czasami doprowadzić do szewskiej pasji ale po pewnym czasie praca zaczyna być intuicyjna. Ponadto zabawa z UT to pierwszy krok do testowania/zastosowania innych rozwiązań np. w moim przypadku Fortinet/Fortigate. Niestety w przypadku zastosowania w firmie nie polecam - miałem kilka sytuacji gdzie dziwne błędy powodowały, że cała firma nie mogła wysłać emaila (sławetne kłopoty z protocol control i jednym filtrem) - spowodowało to przejście na rozwiązanie komercyjne. No chyba, że ktoś zdecyduje się na wykupienie supportu.
    Ale na zastosowanie do prywatnej sieci np. 20 komputerów w bloku to rozwiązanie jest naprawdę godne polecenia.
    Bedę obserwował ten wątek jeżeli masz jakieś pytania pisz.
    Pozdrawiam